BYST, brons o marmor, sannolikt 1900-talets början.

Bronsbyst i miniatyr på marmorsockel, föreställande Carl Michael Bellman (1740–1795) efter bysten av Johan Niclas Byström (1783–1848) på Bellamansro, Djurgården, Stockholm, 1829. H 17.

Slitage. Mindre lagning på sockel.

Lähtöhinta
1 500 SEK