335258

VÄGGUR, delvis gustavianskt, delvis 1700-tal.

Fodral med skuren dekor av bla lagerkvistar och rosor. Förgyllt och bronserat. Urtavla från 1800-talet namnmärkt Josua Lanner, Karlskrona. Urverk märkt Westerstrand 1900-tal. Pendel finns. H ca 96. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Lagad. Fläckar. Bättrad bronsering. Senare urtavla, visare och urverk samt pendel och nyckel. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
4 000 SEK