Kellot
337564

BORDSUR, Martinot, Paris, Frankrike, 1800-talets andra kvartal.

Svartlackerat med inläggningar i boulleteknik med mässing, krönt av bevingad gudinna. Maskaroner, katuscher och lister i mässing. Delvis emaljerad urtavla. Märkt "Martinot a Paris". H 113.

Gudinnans horn saknas. Fanérskador. Slitage. Funktionen ej testad.

Muut tiedot

19th century French Martinot Paris clock with console in Boulle technique. Twelve piece cartouche dial, with Roman numerals.

Lähtöhinta
12 000 SEK