Grammofon med tratt. Märkt Felix Blomqvist Ur & Optik, Enköping. Ett antal skivor medföljer.
Bord i sengustaviansk stil. Rund skiva. Raka ben. Dekor i mässing. Diam 50, H 76.
Bruksslitage. Smärre märken och repor. Färgbortfall på tratten. Ej funktionstestad.
Bordet, smärre märken och repor. Blekt. Lös mässingsdel.