Herrur, ankargång, två boetter guld, vit emaljurtavla, liten sekundvisare, plastglas, urtavla märkt Alex. Hüning Genève, monogramgravyr på bakboett, diam 50mm. Klockställ i järn medföljer, h 13.
Bucklor. Krona skadad. Glas med repor. Mindre hårsprickor i urtavlans kant. Ej funktionstestad.