Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:

Johan Gustaf Sandberg

(Ruotsi, 1782-1854)
Johan Gustaf Sandberg
(Ruotsi, 1782-1854)

JOHAN GUSTAF SANDBERG, olja på pannå.

"Porträtt av författarinnan Fredrika Bremer". Ej sign. 23 x 19.

Smärre ytrispor.

Kirjallisuus

Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500-1850", vol I, 1935, sid 124.
Förlaga eller replik av Sandbergs kända porträtt av Fredrika Bremer från 1843 i samma storlek i samlingarna på Gripsholm (Nr 1895; Beijerstein, "Johan Gustaf Sandberg 1782-1854", 1928, nr 186)

Lähtöhinta
8 000 SEK