Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

BÖCKER, 2 st, bla "Afbildningar af Nordiska Drägter" utg H. Thulstrup och JH. Kramer, Stockholm 1895.

Även "Bilder ur Svenska Folklivet", Göteborg 1855. Rikt dekorerat band med klistrat färgtryck resp halvfranskt band med skinnrygg.

Slitage, den större volymen med skadat band. Ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Lähtöhinta
1 500 SEK