344233

FICKUR, dam, 2st 18k guld resp silver. 1890-tal. Vikt (guldur) 33,7g.

Båda med cylindergång, vita emaljurtavlor med liten sekundvisare. Guldur, guillocherad bakboett, gravyr med dat 1898, diam 34mm. Silverur med mytologisk scen på bakboett, diam 36mm. Klockkedja, Ankarlänk, doublé, l 27, medföljer.

Ej funktionstestade. Slitage. Bucklor. Repor och nagg på glas. Kantnagg på en urtavla.

Lähtöhinta
2 500 SEK