344647

VÄGGPENDYL, sengustaviansk, Hans Wessman, verksam 1787-1805 i Stockholm.

Förgyllt och bronserat fodral, skuren dekor i form av buketter, bladstav, pärlstav, kottar, krönande lyra, urtavla emalj. H 103. Urtavla märkt Hans Wessman Stockholm. Pendel finns. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Renoverad. Lagningar. Urtavla med krackelyr, retuscher, ifyllnadsmålat, repor. Krön med skador delar medföljer löst. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK