Kellot
345405

BORDSGARNITYR, 3 delar, Louis Seize stil, Frankrike, omk 1900.

Pendyl i bronserad metall med genombruten dekor av festonger, medaljonger, girlanger. Urtavla på kolonn och krönt av bandrosett samt urna. Urtavla i emalj märkt Bénard-Bailley. Flankerad av två ljustakar med skaft i form av urnor. Bär otydlig tillverkar stämpel, trol Fankrike. Pendel finns. L ca 10-26. H ca 23-39. Nyckel finns.

Slitage. Anlöpningar. Sprickor i emaljplatta. Lagning. Lösa fötter. Bristningar. Ljusstakar ej orginal. Senare bronsering på ljusstakar. Skaft och ljusarmar lösa på ljusstakar. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
2 500 SEK