350838

PORTRÄTTMEDALJONG, brons, senempire, 1800-talets första hälft.

Förgylld. Porträtt av Georg Stiernhielm, den svenska skaldekonstens fader. Svärtad ram. Medaljongens diam 8,5. 15 x 15 inkl ram.

Slitage och repor.

Alkuperä - Provenienssi

Kapten JE Hagdahls samling enligt text a tergo.

Lähtöhinta
2 000 SEK