351356

DOLK, flinta, stenåldern, troligen Neolitikum, Sverige.

Brunaktig med markerad ås på skaftet. L 27.

Slitage, nagg, mindre borrhål.

Alkuperä - Provenienssi

Upphittad för ca 100 år sedan av lantbrukare i Västergötland.

Lähtöhinta
10 000 SEK