STOL, art nouveau, Westbergs, Tranås, Sverige, tid 1900-tal.
Fast stoppad sits och ryggbricka (fram och baksda) i brunt skinn, benkryss, genombruten rygg, framben mässingsskodda. Brickmärkt Westbergs, Tranås.
Slitage. Repor. Sits med skador. Skinn på ryggbricka med torrskador och repor. Fogar ställvis lösa.