BOKPARTI RESELITTERATUR, 19 vol, bla "HögAsien och China samt deras Invånare.." av EAW. von Zimmermann, Stockholm 1821.

Även bla "Siam, Laos, Cambodia, Ponthiamas, Malaka..samt deras Invånare..." av EAW. von Zimmermann, Stockholm 1839, "Anteckningar uner en resa genom Sverige och Dannemark..." av KF Strombeck, Stockholm 1840, "Bibliothek för Nyare Resebeskrifningar" 5 vol, bla "Resa i Columbien åren 1822 och 1823" av G. Mollien, Stockholm 1826, "Historical and Descriptive Account of British India..." 3 vol, av Hugh Murray mfl, Edinburgh.
Olika typer av bokband.

Slitage, många av banden med skador, ej genomgångna.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Lähtöhinta
2 000 SEK