Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026

BOKPARTI RESELITTERATUR, 19 vol, bla "HögAsien och China samt deras Invånare.." av EAW. von Zimmermann, Stockholm 1821.

Även bla "Siam, Laos, Cambodia, Ponthiamas, Malaka..samt deras Invånare..." av EAW. von Zimmermann, Stockholm 1839, "Anteckningar uner en resa genom Sverige och Dannemark..." av KF Strombeck, Stockholm 1840, "Bibliothek för Nyare Resebeskrifningar" 5 vol, bla "Resa i Columbien åren 1822 och 1823" av G. Mollien, Stockholm 1826, "Historical and Descriptive Account of British India..." 3 vol, av Hugh Murray mfl, Edinburgh.
Olika typer av bokband.

Slitage, många av banden med skador, ej genomgångna.

Provenance

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.