HANDSPEGEL, brons. Ming dynastin (1368-1644) eller äldre.

Rund med reliefdekor av fabeldjur och växter, diam 11,7.

Slitage.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nillsons samling, Sanviken. Köpt hos Rune Frejman, Orientman 1983 senare på Bukowskis Klassiska Auktion 568, nr 1850. 2012.

Lähtöhinta
3 000 SEK