Kellot
356382

GOLVUR, Petter Ernst, Växjö, 1700-talets mitt.

Fodral senbarock, rak form, målad träimitation, urtavla märkt Peter Ernst Wexiö, nr 303, i mässing, bronserad, med liten sekundvisare, romerska och arabiska siffror. H ca 230. Pendel, 2 lod samt vev finns. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Maskstungen. Färgbortfall. Dekordelar saknas. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
2 500 SEK