356460

KYLIX, lergods, Grekland, troligen 400-200-tal f Kr.

Låg skål med två handtag på hög fot, svartmålad med stiliserad vegetativ dekor. Diam 14, h 9.

Slitage, nagg, sprickor och lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Dr Finn Sandbergs samling.

Lähtöhinta
1 500 SEK