359847

IKON med OLJELAMPA, troligen Ryssland, 1900-talets första hälft.

Olja på pannå, bronserad metall med dekor. Religiöst motiv, 43,5 x 33,5 cm. Oljelampa med röd glasinsats, tre krönta örnhuvuden, höjd ca 14 cm.
Senare oljelampa.

Slitage, retuscher, sprickor, ytsmuts. Oljelampa med slitage, skador, oljerester.

Muut tiedot

Stav för upphängning av lampa i hörn medföljer.

Lähtöhinta
2 000 SEK