Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:

SYSKRIN, trä, empire, tidigt 1800-tal.

Sarkofagform med välvt lock. Inlagd intarsia i form av bårder. Målat motiv grekiske guden Zeus i vagn dragen av örnar. Lejonmaskaroner, fyra kulfötter av mässing. L 20, h 15.

Slitage, fläckar och repor. Nyckelskylten saknas.

Lähtöhinta
1 500 SEK