SYSKRIN, trä, empire, tidigt 1800-tal.

Sarkofagform med välvt lock. Inlagd intarsia i form av bårder. Målat motiv grekiske guden Zeus i vagn dragen av örnar. Lejonmaskaroner, fyra kulfötter av mässing. L 20, h 15.

Slitage, fläckar och repor. Nyckelskylten saknas.

Lähtöhinta
1 500 SEK