SKRIVBORD, jugend, 1910/20-tal.
Bemålat trä, marmorerat. Skinnklädd skiva med pärlspik. 5 lådor. Längd 106 cm, bredd 54 cm, höjd 76 cm.
Senare bemålning, visst slitage.