367034

Mikael Löfström

(Ruotsi)
Mikael Löfström
(Ruotsi)

MIKAEL LÖFSTRÖM, stipendieskåpet, sign.

Skåp krönt med hustak. Höjd 80.

Stipendieskåpet tillkom utifrån Rolf Åsards stipendium som delades ut av Sveriges Arkitekter till en nyutexaminerad inredningsarkitekt. Stipendiesumman på 20.000 kronor kom från en fond som byggts upp genom att formgivare och konstnärer formgett skåp som sålts till ArkitektFörbundets medlemmar. Första skåpet formgavs av John Kandell, sedan dess har Jonas Bohlin, Mikael Löfström, Hertha Hillfon, Mats Theselius och Ernst Billgren formgivit varsitt skåp. Fonden lades sedermera ned och utdelningen av stipendier upphörde 2009 när pengarna tog slut.

Smärre slitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK