DOSOR SAMT VAS, 4 st, mässing, emalj, Asien, Italien, 1900-tal.

Rund dosa med cloisonnédekor i form av blommor. Rund dosa i genombrutet filigranarbete. Oval dosa med dekor i mikromosaik. Vas med cloisonnédekor i form av blommande träd med fåglar. H 4-15.

Slitage och smärre skador utom på vasen som endast har smärre slitage.

Lähtöhinta
1 200 SEK