För två ljus. Oval form. Spegelram i mässing, dekor av pärlstav och bård av palmetter. Krön med dekor av ansiktsmaskron, nederdel med medaljong. Två svängda ljusarmar. Höjd ca 53 cm.
Anlupet glas, delvis med skada. Bucklor. Lagningar. Avbruten dekordel.