BORDSLAMPA, koppar, jugend, tidigt 1900-tal.
Stomme i stramt formspråk med stiliserad dekor av blad, på octagonformad fot. Med glaskupa i rosa och gult. Höjd, inklusive kupa, ca 46 cm.
Ej funktionstestad. Slitage.