380004

SKRIN, sengustavianskt, signerat Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767- 1785).

Fanerat med alrot, invändigt klädd i bly, signerat med stora stämpeln JAC. SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR No 244 samt med Köpings hallstämpel. Längd 19cm. Nyckel finns.

Nyckelbricka saknas, en fot senare, slitage, fanerlagningar Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK