Boulle-stil. Inläggningar och med rik beslagsdekor i mässing. Glasad dörr. Pendel. Bredd 47,5 cm, djup 24 cm, höjd inklusive konsol ca 122 cm. Nyckel finns.
Slitage. Delbortfall. Lagningar. Retuscher. Ej funktionstestad.
Bjärsjöholms slott, Ystad.