BORDSLAMPOR, ett par, Orrefors, 1900-tal.
Delvis mintgrön glasmassa. Något utsvängd form, socklar med mässingshölje. En etikettmärkt. Höjd ca 33 cm.
Ej funktionstestade. Smärre bruksslitage.