SERVISDELAR, 35 st, porslin, "Nationalservisen", Louise Adelborg, Rörstrand, formgiven 1930.
21 mattallrikar, 5 djupa tallrikar, 2 terriner med lock, assiett, 6 uppläggningsfat/skålar i olika storlek. 5 mattallrikar, djup tallrik, samt kopp från andra fabrikat medföljer.
Bruksslitage. Nagg. Sprickor. Sliten förgyllning.