Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

Johan Nils Asplind

(Ruotsi, 1756-1820)
Johan Nils Asplind
(Ruotsi, 1756-1820)

FÄLLBORD, Johan Nils Asplinds hans art (verksam i Falun 1783-1820), 1800-tal.

Kvadratisk skiva med målad allmogescen med familj, svarvad, tredelad, svartmålad fot. 52 x 52, höjd 75 cm.

Slitage. Färgbortfall. Retuscher. Fläckar. Senare fäste.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt etikett a tergo första ägaren Emilia Hästsko-Fortuna Breitholz (1803-1894).

Lähtöhinta
8 000 SEK