MAX GOLDSTEIN (MAGO) dräktskisser, teckningar, blyertsskisser, fotografier, ca 60 st, mm, vissa daterade o signerade.

Förberedelser inför "Master Harold"; 1984, tre st tryckta menyer från Vasan, färglagda och signerade av Lennart Jirlow och Mago; "Skat, du ved", 1968; diverse ur utställningen Rivieran,1947; Fotografier och texter inför "Strindberg" 1996-97; Bildstrl ca. 15x15-30x41.

Ej genomgångna. Smärre slitage, ytsmuts, enstaka fläckar, mjuka veck. Oramade

Näyttelyt

Utställda på Judiska museet 2010, ”Mago – den svenska scenens elegant”.

Lähtöhinta
2 500 SEK