BORDSUR, Jugend, 1900-talets början.
Skuren delvis genombruten reliefdekor. Urtavla med egyptiska siffror. Höjd 40 cm. Pendel finns.
Ej funktionstestat. Spricka. Urtavlans glas löst (medföljer) gångjärn skadat. Repor. Nyckel saknas.