398378

Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

VÄGGPENDYL, sengustaviansk, urtavlan märkt Blyberg, Stockholm, omkring 1800.

Bronserad och förgylld. Krönt av örn, flankerande gripar, avslutande pinjekotte. Pärlstav. Rund emaljerad urtavla, arabiska siffror. Höjd 85, bredd 55cm. Pendel finns.

Slitage. Krackelerad urtavla. Avslag på pastellagedekor. Ej funktionstestad. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
8 000 SEK