KABINETTSKÅP/SMYCKESKRIN, lack, Kina/Japan, omkring 1900.

Raka sidor, lucka med innanför liggande tre lådor. Beslagsdekor av koppar resp målad dekor av blommor och insekter. Krönande handtag. Fyra låga fötter. Höjd 20 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor, sprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
1 800 SEK