Carl Fredrik Hill

(Ruotsi, 1849-1911)
Carl Fredrik Hill
(Ruotsi, 1849-1911)

CARL FREDRIK HILL, färg- och svartkrita på papper, signerad á tergo.

"Floden". 17 x 20.

Arkets övre långsida uppklistrat mot bakomliggande papp-pannå. Gamla hanteringsveck, ställvis obetydliga fläckar, papper något gulnat.

Alkuperä - Provenienssi

Karin Lindegren, chef för Moderna Museet, Stockholm (1977-1979), ständig sekreterare och sedermera hedersledamot av Konstakademien, Stockholm.

Näyttelyt

Galerie Blanche, Stockholm, "C. F. Hill. 100 färgkritor från sjukdomstiden ur en förut ej visad samling", 10 mars-11 april 1951, kat nr 75.

Lähtöhinta
20 000 SEK