Art Déco

Art Déco

JARDINJÄR, nysilver samt glas, art deco, 1920-tal.

Båtformad. Insats med slipad dekor. Genombrutet galler med dekor av kärve. Central medaljong med pärlstav samt blomgirlanger. Sittandes kvinna vid fören. Längd: 49 cm, Bredd: 15 cm, Höjd: 30,5 cm.

Slitage, repor, bristning vid akten.

Lähtöhinta
2 000 SEK