Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

Carl Wilhelmson

(Ruotsi, 1866-1928)
Carl Wilhelmson
(Ruotsi, 1866-1928)

CARL WILHELMSON, Olja på duk signerad.

"Svart Häst". Utförd 1908. Duk 59 x 51 cm.

Obetydliga repor, ospänd duk.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpt 1913 av Hammarström direkt av konstnären.
Privat samling.

Kirjallisuus

Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning under år 1908, kat. nr 134.

Lähtöhinta
25 000 SEK