SERVISPORSLIN, 61 delar, "Risa", Rörstrand. Tillverkad 1888-1908.
50 mattallrikar, 2 djupa tallrikar, 3 skålar och 6 uppläggningsfat. Mattallrikens diameter 25 cm.
Några delar med glasyrslitage. Repor. Slitage.