SERVISPORSLIN, 26 delar, "Parisienne", Rörstrand, sent 1800-tal.
2 mattallrikar, 8 djupa tallrikar, 4 entrétallrikar, 6+6 assietter. Djup tallrik diameter 26 cm.
Krackelyr. Snarlik i nyans. Slitage.