SKULPTURER, 2 st, gips. Gerhard Henning 1924 mm. Prov, Olof Sager.

Kvinnogestalter. H 35 resp 27.

Lagningar, nagg, smuts och skador.

Muut tiedot

De föremål med proveniens Olof Sager säljes till förmån för "Stiftelsen Olof Sagers stipendiefond för studier och forskning i Engelska". Olof Sager var lektor i engelska vid Lunds universitet
Vid sidan av sin lingvistiska gärning var hans stora passion modern konst och under senare år även opera.

Lähtöhinta
1 000 SEK