Rörstrand

(Ruotsi, 1726-)
Rörstrand
(Ruotsi, 1726-)

VATTENCISTERN, majolika, Rörstrand, sekelskiftet 1900, stämpelsignerad.

Konformad med lock, dekorerad emd naturalistisk relieffdekor. Märkt Vattenfilter Rylander & Rudolphs. Något slitage. Smärre nagg. H45.

Några bottenagg invävndigt på locket.

Lähtöhinta
3 000 SEK