VATTENCISTERN, majolika, Rörstrand, sekelskiftet 1900, stämpelsignerad.
Konformad med lock, dekorerad emd naturalistisk relieffdekor. Märkt Vattenfilter Rylander & Rudolphs. Något slitage. Smärre nagg. H45.
Några bottenagg invävndigt på locket.