Léon Mignon

(Belgia, 1847-1898)
Léon Mignon
(Belgia, 1847-1898)

LEON MIGNON, brons, signerad.

"Lady Godiva". Med inskription USINES VOJAVE ST .AME BRUXELLES. Höjd: 86

Slitage, repor.

Alkuperä - Provenienssi

Bo Knutsson

Muut tiedot

Legenden om Lady Godiva författades någon gång på tidigt 1300-tal. Som gemål till Leofric, Earl av Mercia protesterade Lady Godiva mot makens höga beskattning av invånarna i Coventry. När hon bad maken om att skona invånarna i Coventry från denna skatt menade maken att detta var lika osannolikt som att Godiva själv skulle rida genom stan naken. Godiva red genomstan naken och Leonfic sänkte skatten.

Lähtöhinta
10 000 SEK