SKULPTUR, bronserad gips, "Den Borghesiske kämpen", 1900-tal.

Gips, bronserad och grönpatinerad, föreställande antik gladiator. Höjd ca 53 cm. Ej märkt.

Smärre märken och repor.

Muut tiedot

Enligt uppgift kopia efter gipsskulptur på Konstakademien, Stockholm. Som i sin tur är fritt efter hellenistiskt original i marmor på Louvren "The Borghese Gladiator".

Lähtöhinta
3 000 SEK