LJUSSTAKE, mässing, 1500-tals typ, Nordvästra Europa.

Stor rund fotbricka med uppvikta kanter. Balusterformad stam med indragen hals och lång ljushållare med hål. Höjd 21.

Bruksslitage, skador och intryckningar, enstaka lagning undertill, ojämnheter.

Alkuperä - Provenienssi

Enl. uppgift: The Lear Collection.

Lähtöhinta
7 000 SEK