LJUSSTAKE, mässing, gotisk typ, troligen 1500/1600-tal, Nordvästra Europa.

Rund fotbricka, smal hals med genombruten ljushållare. Höjd 18.

Bruksslitage, enstaka lagningar och skador.

Alkuperä - Provenienssi

Enl. uppgift: The Lear Collection nr 35.

Lähtöhinta
5 000 SEK