426515

GOLVUR, urverk märkt "Jacob Kock Stockholm", fodral i rokokostil omkring år 1900.

Vitlackerad urtavla med romerska siffror. Bemålat och bronserat fodral, rocailler. Bredd 47, djup 20, höjd 235 cm. Pendel, samt två lod medföljer. Nyckel finns.

Bruksslitage. Renoverad och kompletterad, underdel renoverad, maskstungen invändigt. Sprickor. Krackelerad urtavla. Ej funktionstestad. Skador. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
15 000 SEK