427809

KANNA / STOP samt KAROTT, tenn, troligen 1779 respektive Nyköping, 1838.

Kanna med gångjärnförsett lock, karott med löst lock samt handtag. Höjd ca 26 respektive ca 15 cm.

Slitage, repor och nagg. Bucklor. Kanna med lagning vid botten. Kanna med otydliga stämplar.

Lähtöhinta
2 000 SEK