429207

VÄGGPENDYL, rokokostil, FW Tornberg, Stockholm, 1900-tal.

Rikt skuren dekor av rocailler och blommor. Urtavla med både romerska och arabiska siffror. Pendel finns och medföljer separat tillsammans med nyckel. Höjd ca 50 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och nagg pigmentbortfall. Smärre missfärgning. Ej funktionstestad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
1 500 SEK