KYRKOSKULPTUR, trä, troligen nordeuropa och 1600/1700-tal.

Föreställande apostel i rikt draperad dräkt. Höjd med sockel 41 cm.

Ställvis hårt slitage, färgbortfall, smärre skador och lagningar, sprickor, maskhål. Senare sockel.

Lähtöhinta
3 000 SEK