SKÄNK, senempire, 1800-tal.
Fanerat i björk. Snedställda sidor med snidad växtdekor. Två lådor i front. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Längd ca 120, bredd 50, höjd 125 cm. Nyckel finns.
Skiva med skada / slagen skiva, fuktskada. Märken och slitage. Smärre sprickor.